wtorek, 25 maja 2021


O czym mo偶na pisa膰 w Dniu Mamy? Oczywi艣cie o mamie! 馃槉


Wiecie sk膮d wzi臋艂o si臋 to s艂owo? Automatycznie nasuwa si臋 odpowied藕, 偶e od s艂owa matka, ale nie. S艂owo mama zapo偶yczyli艣my sobie z j臋zyka dzieci! Mama to powt贸rzona (czyli zreduplikowana) sylaba ma- na艣laduj膮ca pierwsze d藕wi臋ki wypowiadane przez niemowl臋ta. Dlaczego dzieci jako pierwsze wypowiadaj膮 w艂a艣nie s艂owo mama? G艂oska m jest najprostsz膮 do wyartyku艂owania sp贸艂g艂osk膮. Wystarczy wyda膰 z siebie d藕wi臋k i z艂膮czy膰 na chwil臋 wargi. Spr贸bujcie sami, powt贸rzcie kilka razy i us艂ysznie niemowl臋ce mama 馃槉


[kliknij, aby powi臋kszy膰]


A matka? Tu historia jest nieco d艂u偶sza. W j臋zyku praindoeuropejskim istnia艂o s艂owo *mater, kt贸re da艂o pocz膮tek s艂owom oznaczaj膮cym ‘matk臋’ w niemal wszystkich j臋zykach europejskich. Sk艂ada si臋 ono z tej na艣laduj膮cej niemowl臋ce gaworzenie sylaby *ma- i sufiksu *-ter b臋d膮cego jednym z najstarszych sufiks贸w tworz膮cych wyrazy oznaczaj膮ce stopnie pokrewie艅stwa. Opr贸cz s艂owa *mater w PIE istnia艂o np. podobnie zbudowane s艂owo *pater ‘ojciec’, *bhrater ‘brat’ czy *dhugeter ‘c贸rka’ – od nich wywodz膮 si臋 np. ang mother, father, brother, douhter czy 艂ac. mater, pater, frater.

[kliknij, aby powi臋kszy膰]

[kliknij, aby powi臋kszy膰]

PIE *mater w j臋zyku pras艂owia艅skim da艂o s艂owo *mati, kt贸re odmienia艂o si臋 w bardzo charakterystyczny spos贸b, tzn. w przypadkach zale偶nych (czyli wszystkich poza mianownikiem) rozszerza艂o sw贸j temat o cz膮stk臋 -er- (plansza 5.). Tak膮 odmian臋 odziedziczy艂a staropolszczyzna.

[kliknij, aby powi臋kszy膰]


Ps艂. *mati w j臋zyku polskim przesz艂o w s艂owo ma膰, kt贸re w przypadkach zale偶nych mia艂o oboczny temat macierz- (np. w dope艂niaczu: macierze).

[kliknij, aby powi臋kszy膰]


Od przypadk贸w zale偶nych, czyli tych z rozszerzonym tematem, powsta艂y s艂owa: macierz i maciora. Przypuszcza si臋, 偶e maciora to po prostu macierz przeniesiona do wzorca odmiany rzeczownik贸w rodzaju 偶e艅skiego zako艅czonych na -a.

[kliknij, aby powi臋kszy膰]

[kliknij, aby powi臋kszy膰]

Przez jaki艣 czas wszystkie trzy wyrazy: ma膰, macierz i maciora wsp贸艂istnia艂y w polszczy藕nie w podstawowym znaczeniu ‘matka, rodzicielka’

P贸藕niej zacz臋艂y zmienia膰 i zaw臋偶a膰 swoje znaczenia i tak dzisiaj s艂owa macierz u偶ywamy jedynie w matematyce oraz w znaczeniu ‘ojczyzna, kolebka’ (np. Macierz Szkolna), maciora to ‘samica 艣wini’ (wcze艣niej r贸wnie偶 pszczo艂y), a s艂owo ma膰 zachowa艂o si臋 tylko w przys艂owiach („Jaka ma膰, taka na膰”) i w zwrotach wulgarnych („psia ma膰”, „k*rwa ma膰”, „taka twoja ma膰”).

Warto jednak wspomnie膰, 偶e s艂owa takie jak macierzy艅stwo czy macierzy艅ski, macierzysty pochodz膮 w艂a艣nie od s艂owa macierz w pierwotnym znaczeniu ‘matka’.

Wr贸膰my jeszcze do pras艂owia艅skiej *mati. Do cz艂onk贸w rodziny cz臋sto m贸wimy zdrobnieniami czy spieszczeniami. Wiele z dzisiejszych neutralnych, nienacechowanych s艂贸w oznaczaj膮cych stopnie pokrewie艅stwa pierwotnie by艂o w艂a艣nie takimi zdrobnieniami. Sufiksem zdrabiaj膮cym w ps艂. (zreszt膮 podobnie jak we wsp贸艂cze艣nej polszczy藕nie) by艂 np. sufiks -ka, za pomoc膮 kt贸rego od s艂owa *mati utworzyli艣my s艂owo matka (*mat褜ka). Tak! Matka, podobnie jak np. babka to po prostu dawne zdrobnienia, kt贸re z pras艂owia艅szczyzny przej臋艂a wi臋kszo艣膰 j臋zyk贸w s艂owia艅skich馃槉

[kliknij, aby powi臋kszy膰]

No i to chyba na dzi艣 tyle! 馃槉 Wszystkiego dobrego wszystkim Mamom :) 

Prze艣lij komentarz